Wskazówki i pomysły dotyczące wieszania obrazów oraz ich układu

Stworzenie galerii obrazów to świetny sposób na dodanie charakteru wnętrzu domu. Dobrze przygotowana ekspozycja dzieł sztuki jest super stylowa i przyciąga wzrok. Jest całkowicie zrozumiałe, że masz obawy związane ze stworzeniem własnej galerii. Może boisz się, że podejmiesz złą decyzję i skończysz z dziurami w ścianie i niesatysfakcjonującym efektem?

A co powiesz na to, że dzięki technikom, o których będzie tutaj mowa, będzie możliwość wprowadzania zmian w układzie galerii w dowolnym momencie? I to wszystko bez uszkodzenia ściany? Brzmi dobrze? Zaczynajmy!


Podstawy tworzenia galerii

O najważniejszych rzeczach warto pomyśleć już na samym początku. Zacznij od wyobrażenia sobie, do czego ma służyć i jak ma wyglądać Twoja domowa galeria. Poszukaj określonej kolorystyki, motywu lub zdjęć ścian, które przykują Twoją uwagę. Świetnymi źródłami wszelkich inspiracji są Pinterest lub Instagram.


Zaplanuj rozmiary ramek i ich układ


Gdy masz już ogólne pojęcie o tym, jak ma wyglądać Twoja galeria, trzeba pomyśleć o rozmiarach ramek i ich układzie. Układ prac jest kluczowy, więc jak dobrze go przygotować? Wiele stron internetowych radzi wyciąć z papieru kształty ramek, które chcesz powiesić i przykleić je do ściany. W ten sposób możesz eksperymentować z wieloma układami, a kiedy efekt będzie zadowalający, możesz zastąpić papiery rzeczywistymi ramkami.

 

Wieszanie ramek wymaga dużej precyzji. Galeria na ścianie będzie wyglądać dobrze tylko wtedy, gdy są zachowane idealne odstępy między ramami. Zaledwie kilka milimetrów może sprawić, że galeria wyda się „nietrafiona”. Należy też wziąć pod uwagę, że różne ramki i inne dekoracje ścienne mają z tyłu różne zawieszki. Kiedy trzymasz przedmiot przed ramką wyciętą z papieru, naprawdę trudno jest wskazać dokładne miejsce gwoździa na ścianie. W najlepszym razie jest to tylko oszacowanie, a ostateczny efekt będzie widoczny dopiero po wykonaniu.

A gdyby istniał sposób na uniknięcie tego wszystkiego? Bez gwoździ, bez wycinanek z papieru i bez dziur w ścianie...


Korzyści wynikające z zastosowania szynowego systemu zawieszeń

Odpowiedź na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości związane z przygotowaniem galerii ściennej jest dość prosta: system zawieszania obrazów. System zawieszeń daje swobodę aranżacji i zmiany układu galerii bez uszkodzenia ściany.

 

Podstawą systemu zawieszania obrazów jest szyna na obrazy (z nowoczesnego aluminium lub klasycznego drewna), którą montuje się na ścianie lub suficie. Na niej powiesisz linki wraz z hakami, które ustawisz na żądanej wysokości.


W skrócie:

- zmiana ekspozycji w dowolnym momencie
- pozwala bawić się układem podczas etapu „co by było gdyby”
- uniknięcie kłopotów związanych z używaniem wycinanek z papieru
- koniec z wierceniem lub dziurami w ścianie podczas wieszania dekoracji ściennych


Co powiesić na ścianie?

Ponieważ najprawdopodobniej jesteś po etapie szukania inspirujących obrazów, to pewnie masz już ogólny pomysł na swoją galerię ścienną. Nie bój się odważnych wyborów. Niekonwencjonalne elementy tworzą wyjątkową ekspozycję ścienną! Oprócz wydruków, warto rozważyć dzieła sztuki, rośliny, tekstylia, talerze dekoracyjne, zegary, zdjęcia lub cytaty. Możliwości są nieograniczone!

Istnieje wiele stron internetowych lub sklepów, w których można niedrogo kupić dekorację ścienną. Zbieranie unikalnych rzeczy i dodawanie ich do kolażu ściennego też może być ciekawą opcją!

Nasza wskazówka: szukając lub zbierając przedmioty, zawsze miej na uwadze ogólny motyw lub jeden ogólny kolor!


Jaki układ obrazów zastosować?

Stworzenie galerii Twoich marzeń nie może być łatwiejsze dzięki szynie galeryjnej. Zrealizuj swój pomysł bez żadnych uszkodzeń ściany i strachu przed popełnieniem błędu. Wystarczy zaczepić linkę o szynę i przesunąć haczyk na żądaną wysokość. Zawieś dekorację ścienną na tym haczyku, a następnie zrób to samo z pozostałymi dziełami sztuki.

Cofnij się o krok i sprawdź, czy podoba Ci się efekt. Nie do końca? Żaden problem! Niewielkie korekty, takie jak przesunięcie haka do zawieszania obrazu nieco wyżej lub niżej, mogą zrobić prawdziwą różnicę, a można je wykonać w ciągu kilku sekund!


Jak powiesić kilka obrazów na ścianie?

Najlepszym sposobem na powieszenie kilku obrazów na ścianie jest użycie systemu zawieszeń. Niezależnie od tego, czy tworzysz galerię ścienną, czy nie, chcąc powiesić kilka obrazów, kluczowy jest ładny układ z idealnymi odstępami między ramkami!

Szyna galeryjna daje swobodę wprowadzania zmian, gdy nie masz całkowitej pewności co do umiejscowienia obrazów. Dzięki niej możesz powiesić na lince kilka obrazów. Gdy zauważysz, że obrazy zaczynają się bujać lub przechylać, możesz rozważyć użycie dwóch linek zamiast jednej. Więcej wskazówek, dotyczących zapobieganiu przechylania się obrazów, można znaleźć na tym blogu.

Jak zaaranżować obrazy na ścianach klatki schodowej?

Ściany klatki schodowej to idealne miejsce na powieszenie obrazów. Mogą być one dość trudno dostępne i dlatego warto zastosować tam system zawieszania obrazów. Po zainstalowaniu systemu zawieszeń zmiana układu jest łatwa i nie wymaga wykonywania jakichkolwiek otworów w ścianie klatki schodowej.

Powrót do blogu