Często zadawane pytaniaCzy można dociąć szynę do żądanego wymiaru?
Szynę łatwo można ciąć przy użyciu piłki do metalu.

Czy można szyny malować, jak tak, to jakiego rodzaju farbę należy zastosować i jak przygotować szynę do malowania?
Tak szynę można malować. Upewnij się czy jest czysta i odtłuszczona. Przetrzyj delikatnie powierzchnię szyny bardzo drobnym papierem ściernym. Upewnij się ponownie czy szyna jest czysta pozbawiona pyłu i tłuszczu. Następnie pomaluj szynę farbą akrylową na dowolny kolor.

Czy można montować szynę w narożach, mam na uwadze kąty zewnętrzne i wewnętrzne?
Dla szyn minirail, cliprail i cliprail pro jest możliwy montaż i łączenie szyn w narożnikach zarówno dla kątów zewnętrznych jak i wewnętrznych. Stosujemy do tego celu specjalne łączniki narożne (connectors/combicaps) dostępne w naszym sklepie.

Czy szynę można montować po przekątnej (skośnie)?
Nie szyna zawsze powinna być montowana poziomo.

W jaki sposób najlepiej jest montować szynę, czy przy użyciu poziomicy?
Odznacz na ścianie kropki w odległości 5 cm od sufitu z dwu stron. Przy pomocy liniału (listwy drewnianej) lub (właśnie listwy zawieszenia) zaznacz kredą linie co ok 30 cm (zaleca się skorzystanie z dwu osób). Mosiężne zaciski będą montowane na tej linii. Po zamontowaniu szyny zawieszenia linia nie będzie już widoczna.

Jaka jest prawidłowa odległość od sufitu do zamontowania szyny?
Najpierw trzeba ocenić czy sufit jest zupełnie równy! Jeżeli nie, zainstaluj szynę ok. 5 cm poniżej sufitu. Jeżeli sufit jest zupełnie równy można wiercić otwory w odległości 2,5 cm od sufitu. Należy pamiętać, że wiertarka może pozostawiać ślady jeżeli będziemy wiercić zbyt blisko sufitu (jest to częsty błąd).

Czy szynę po zamontowaniu można zdemontować?
Tak szynę można zdemontować, najlepiej do tego celu użyć płaskiego wkrętaka i na jednym z końców szyny, lekko podważyć szynę wkrętakiem włożonym między ścianę a szynę. Lekko poluzować na zaciskach dalej można już szynę zdemontować ręcznie. Należy uważać aby nie uszkodzić zarówno ściany, jak i szyny. Można podłożyć coś pod wkrętak.


Czy system szynowy nadaje się tylko do obrazów? Czy można powiesić na nim np. tablice, lustro?
Tak nasz system nadaje się do zawieszania tablic, zegarów, luster i innych przedmiotów należy tylko pamiętać aby nie przekroczyć dopuszczalnego udźwigu listew i linek zawieszenia.


Czy można wieszać więcej obrazów na jednej lince?
Tak można, można stosować kilka haków smartspring lub zipper na jednej lince, ale musimy mieć pewność, że nie przekroczymy dopuszczalnego ciężaru dla danego rodzaju linki i wybranej szyny zawieszenia.

Czy można samemu skracać linki perlonowe i linki stalowe?
Linki (żyłki) perlonowe można skracać samemu należy jednak używać dobrych, ostrych narzędzi, ewentualne zadziory utrudnią założenie haków. Zwiniętą żyłkę łatwo schować za obrazem. Linki stalowej nie można skracać.